Aşırı Kilo Hakkında

Aşırı kilo ya da şişmanlık, vücutta sağlığı tehlikeye sokacak ölçüde fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bundan yaklaşık 40 yıl kadar öncesine bakıldığında, güzel olarak nitelendirilen kadınların günümüzde fazla kilolu sınıfına sokulacak kadınlar olduğu görülmektedir. Bu durum atasözlerimizde de yerini almıştır: ‘ Bir dirhem et, bin ayıp örter’.

Günümüze geldiğimizde ise aşırı kilonun; koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, inme, tip 2 diyabet, rahim, meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri, osteoartrit (romatizma), varis, doğum zorlukları, yumurtalık kisti ve depresyon gibi hastalıklar için çok önemli risk faktörü olduğu kesin olarak gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü 1995 yılından 2000 yılına kadar olan sürede Dünyadaki aşırı kilolu kişi sayısının %50 artarak yaklaşık 300 milyona ulaştığını bildirmiştir. Aşırı kilolu sıklığı Türkiye'de de batılı ülkelerden aşağı kalmamakta, özellikle kadınlarda %30 gibi yüksek rakamlara ulaşmaktadır. 1990'dan 2000 yılına ülkemizde aşırı kilo oranı kadınlarda %36, erkeklerde %75 oranında artmıştır.

Aşırı kiloya neden olan etmenler tam olarak açıklanamamakla birlikte aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği aşırı kilonun en önemli nedenleri olarak kabul edilmektedir. Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik pek çok faktör birbiri ile ilişkili olarak aşırı kilo oluşumuna neden olmaktadır. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO World Health Organization) obeziteyi ta¬nımlamaya yönelik bir indeks formüle etmiştir. Vücut Kitle İndeksi (BMI Body Mass Index) olarak adlandırılan bu indeks hastaların kilogram cin¬sinden ağırlıklarının metre cinsinden boylarının karesine bölünmesiyle he¬saplanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi BMI’in 30 veya üzerindeki değerlerde olmasıyla tanımlamaktadır. Bu değerler yetişkin, çocuk ve yaşlılarda değişmekle birlikte, erişkinlerde BMI’in 25’in üzerinde olması ve karın bölgesi yağlanması; kalp, damar, kan dolaşımı ve aşırı kiloya bağlı diğer hastalık riskleri ile yakından ilişkilidir.