Kemik Eklem Ağrıları Hakkında

İnsan vücudundaki kemiklerin, kıkırdakların ve eklemlerin birleşerek oluşturduğu sisteme iskelet sistemi denir. İskelet sistemi kemik doku ve kıkırdak dokudan oluşmuştur. İskelet sistemindeki kemik doku, kemikleri ve eklemleri oluşturur. 

Bağ doku yapısında olan kıkırdak kemiğe sıkıca yapışıktır ve kalınlığı eklemin yerine göre 1-6 mm arasında değişir. Eklem yüzlerinin birbiri üzerinde hareketinden sorumludur. Görevi yük taşımak ve temas yüzeyi sağlamaktır. Eklem kıkırdağı sinir, damar ve lenfatik dokular içermez. Normal bir eklemde sağlıklı kıkırdak kısım, sinovyal sıvı tarafından kayganlaştırılarak, kemiklerin rahatça hareketine izin verir. 

Halk arasında ‘Kireçlenme’ olarak bilinen ‘Osteoartrit’ ağırlık taşıyan eklemlerin yaşlanmaya bağlı olarak yozlaşmasıdır. En sık romatizmal hastalıklarından biridir. Eklemlerin iç yüzünü kaplayan kıkırdağın harap olması, kaybolması sonucu kemikler birbiri üzerine biner ve aşınma sonucu ağrı meydana getirir. Eklem kıkırdağının kaybı ve eklem çevresindeki kemiğin yeniden şekillenmesi ile karakterize çok faktörlü, yavaş ilerleme gösteren, müzmin bir hastalıktır. Özellikle yük taşıyan eklemlerde ilerleyici olarak ortaya çıkmaktadır. 

Osteoartrit genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkar ve yaşlı hastalarda kas iskelet sisteminden kaynaklanan özürlülük ve ağrının en sık nedenidir. Hastalığın oluşum biçimi tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik, yaş, şişmanlık, cinsiyet, artmış kemik yoğunluğu, eklem gevşekliği ve ekleme aşırı yüklenme bilinen risk faktörleridir. Aşırı kilo diz osteoartriti için önemli bir risk faktörüdür. Aşırı kilo sadece yük taşıyan eklemlerde yükü arttırmaz; ayrıca duruşu, yürüyüşü ve fiziksel aktivite düzeylerini de değiştirerek eklem yapısında bozulmaya neden olur. Kireçlenme kıkırdaktan başlar, kıkırdak altındaki kemiği, eklem kapsülünü ve eklem çevresindeki bağları etkiler. Hatta ağrıdan dolayı kullanılamayan kaslarda incelmeler ve sertleşmeler olur.

Eklemlerde ağrı ve tutukluk hastalığın ilk belirtisidir. Kireçlenmenin en önemli özelliği ağrıdır. Daha çok eklem kullanıldığı zaman ağrı artar, dinlenme halinde azalır. Hastalık bazen hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Bazen de hastalık belirtileri olduğu halde röntgen filmleri normal olabilir. Hastalık ilerledikçe eklem hareketleri kısıtlanır yürümek ve merdiven inmek-çıkmak zorlaşır. Bazen topallama olabilir. Eklemin düzeni bozulur, bacaklarda eğilmeler olabilir. Eklem içinde, dizin arkasında ve eklemin ön tarafında iltihaplı şişkinlikler olabilir. İlerlemiş ve rehabilite edilmemiş dizlerde dizi doğrultmak ya da bükmek zor ve ağrılı olabilir.

 Diz vücudun en fazla ağırlık taşıyan ve dolayısıyla kireçlenmeden en fazla etkilenen eklemlerinden biridir. Gonartroz (diz kireçlenmesi ) orta ve ileri yaşlarda görülür. 50 yaşın üzerinde kadınlarda daha sık görülür fakat daha erken yaşlarda da görülebilir. Hastalar genellikle kiloludurlar. Daha önce geçirilen eklem operasyonları, travmalar, spor yaralanmaları, iltihaplı romatizmalar, doğuştan gelen bazı bozukluklar, beslenme bozuklukları  kireçlenmenin en önemli sebepleridir.